Ankara Haber
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 06:55

Ankara Büyükşehir Belediyesi “Her Çocuğa Sanat” Projesi Başladı.

Proje kapsamında; uzman eğitmenler ile akademisyenler tarafından keman, çello ve koro olmak üzere müzik eğitimi alacak çocuklar ilk ders heyecanı yaşadı.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-11-2022 10:45   Güncelleme : 22-11-2022 10:45
Ankara Büyükşehir Belediyesi “Her Çocuğa Sanat” Projesi Başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tanıtımını yaptığı “Her Çocuğa Sanat” projesinde ilk ders zili çaldı.

Ankara’nın sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocukların müzikle tanıştığı proje kapsamında; Altındağ Gençlik Merkezi’nde uzman eğitmen ile akademisyenler tarafından 25’i keman, 25’i çello ve 50’si koro olmak üzere toplam 100 çocuğa sanat eğitimi verilmeye başlandı.Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığının Çocuk ve Sanatseverler Topluluğu’nun katkılarıyla hayata geçirdiği proje kapsamında müziğe ilgisi olan 100 çocuk, 1 yıl boyunca, haftada 3 gün ders alacak. Eğitimlerin sonunda çocuklar, sahneye çıkarak mini bir konser de verecek.

Çocuk ve Sanatseverler Topluluğu kurucusu Ümit Ağan, projeyi Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırladıklarını belirterek, “Bizler çocuklarımıza eşit haklar verilmesini arzu ediyoruz. Onların ömür boyu ayakları üzerinde durabilmeleri için müzik konusunu ele alalım dedik. Çocuklarımıza keman, çello ve koro eğitimi vereceğiz. Çocuk sayımızın bir hayli fazla olmasına rağmen aileler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ekibi her zaman bizim yanımızda oldu” dedi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Aile Yaşam Merkezleri Şefi Şeyma İlhan ise, “Talepler doğrultusunda sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan dezavantajlı bölgelerimizde eğitimlere devam edeceğiz. Keman ve çello eğitimlerine başladık, koroyla da devam edeceğiz. Çocuklarımıza başarılar diliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde burada eğitim alan çocuklarımızla birlikte bir konser etkinliği yapmayı düşünüyoruz” derken, Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Gülşah Sever de düşüncelerini, “Umut her zaman var. Bu proje çok güzel yerlere gelebilir. Şimdi bir başlangıç yapıyoruz. Bu başlangıcın eminim büyük ses getireceği yerler olacaktır” sözleriyle ifade etti.

Proje kapsamında öğrencilere çello eğitimi veren ve Gazi Üniversitesi doktora öğrencisi ve çello eğitmeni Ezgi Özkan Sarıgül derslere oldukça fazla ilgi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Çocuklarımıza müziği tanıtmak ve yaşamlarında bir yer edinmesini sağlamak amacıyla başladığımız bu projeyle sanatı ve müziği aşılamaya çalışıyoruz. Bu projede çocuklarımızla çello dersine başladık. Kontenjana göre dönem dönem çocuklarımıza çello eğitimi vermeye devam edeceğiz.”

Her sene yapılması planlanan proje ile çocukların müzik, dans, resim gibi sanat dalları ile tanışmaları, çocukların yeteneklerini keşfetmeleri ve kendilerini geliştirmelerine katkı sağlaması hedefleniyor. 

AdminAdmin

YORUMLAR