Eğitim
Giriş Tarihi : 14-09-2021 22:12   Güncelleme : 14-09-2021 22:12

Ankara Üniversitesi: 13 Yıl Önce Tedavi İçin Geldiği Üniversiteden Birincilikle Mezun Oldu

Ankara Üniversitesi ile uzun yıllar süren tedavi sürecinde tanışan ve bu süreçte azmedip, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünü kazanan Fatma Canan Çankaya, fakülteyi birincilikle bitirerek, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi

Ankara Üniversitesi: 13 Yıl Önce Tedavi İçin Geldiği Üniversiteden Birincilikle Mezun Oldu

Ankara Üniversitesi ile uzun yıllar süren tedavi sürecinde tanışan ve bu süreçte azmedip, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünü kazanan Fatma Canan Çankaya, fakülteyi birincilikle bitirerek, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi.
 
Uzun soluklu tedavi süreci nedeniyle çocukluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinin koridorlarında geçen Fatma Canan Çankaya, bu sırada Ankara Üniversitesi öğrencisi olmayı kafasına koydu. 4 yıl önce çalışmasının karşılığını alan Çankaya, ilk tercihi olan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümüne yerleşti. Başarısını üniversite yıllarında da devam ettiren Çankaya, fakülteden birincilikle mezun oldu. Hayalini gerçeğe dönüştüren Çankaya, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda düzenlenen mezuniyet töreninde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu’nun elinden diplomasını aldı.
 
Rektör Ünüvar, 13 yıl önce sağlığı için geldiği Ankara Üniversitesinden çalışkanlığı ve azmi sayesinde birincilikle mezun olan Fatma Canan Çankaya’yı gönülden kutladığını, başarılarının devamını dilediğini ifade etti.
Genç mezunlara da seslenen Ünüvar, “Fen Fakültesi, insanların sağlıklı olması adına çok temel bir fakülte.

Fen bilgilerine sahip olmadan iyi bir doktor, iyi bir eczacı, iyi bir mühendis olunması mümkün değil. O yüzden değerli hocalarım sadece Fen Fakültesi mezunlarını yetiştirmiyor, insanlığa hizmet eden bütün alanlardaki insanları yetiştiriyor” dedi.
“Büyük Düşünmelisiniz”
Mezunlara her zaman büyük düşünmeleri tavsiyesinde bulunan Rektör Ünüvar, “Bugün bir biyolog, aşı üretimiyle ilgili en kritik noktalarda çalışıyor. O yüzden ben fen fakültesinin 6 bölümünden mezun olan her bir kardeşimin ‘hem Türkiye hem Türk insanı hem de insanlık için çok büyük işler yapabilirim’ diye düşünmesini istiyorum. Diploma sizin için okulun bitişi olabilir, ancak hayatın ve insanlığa hizmetin başlangıcıdır. Onun için hep büyük düşünmelisiniz. Zaten Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmak da çok büyük düşünmeyi gerektirir” ifadelerini kullandı.
Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Mezunu Olmak Ayrıcalıktır”
Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu da fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ile dereceye giren, giremeyen tüm mezunları kutladığını belirtti.80 yıllık tarihi ile akademik dünyada önemli bir yer sahibi olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmak bir ayrıcalıktır” ifadelerini kullandı.
“Kendime Verdiğim Sözü Fazlasıyla Tuttum”
Fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ise, mezunlar adına yaptığı konuşma ile törene katılan herkesi duygulandırdı. Bugün mezuniyet sevinci yaşayan her bir arkadaşının üniversiteye 4 yıl önce farklı hayallerle başladığını ifade eden Çankaya, “Belki çoğumuz hangi üniversiteye, hangi bölüme gideceğine lise zamanlarında karar verdi. Ama benim için bu süreç çok daha erken başladı. 13 sene önce tanıştım ben Ankara Üniversitesi ile. Çocukluğumun geçtiği hastane koridorları ve uzun soluklu tedavi sürecim bu üniversiteyi ve bölümü seçmemde en büyük etken oldu. Üniversite tercihleri açıklandığı zaman tarifsiz bir mutluluk yaşamıştım. İlk tercihim olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümüne yerleşmiştim. Kampüse ilk geldiğim zaman her tarafı gezmiştim ve o zaman kendime söz vermiştim ‘bölümü birincilikle bitireceğim’ diye.Yaklaşık 250 mezun, Fen Fakültesi andını okuduktan sonra kep atarak mezuniyetlerini kutladı.  
 
 
 
 

Fen Fakültemizde Mezuniyet Heyecanı pic.twitter.com/d6nZMnwZs8
Ankara Üniversitesi (@AnkaraUni) July 16, 2021

.