Eğitim
Giriş Tarihi : 14-09-2021 22:13   Güncelleme : 14-09-2021 22:13

Ankara Üniversitesi: 15 Temmuz Şehitlerini Andı

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit düşen kahramanlar, Ankara Üniversitesince Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda düzenlenen programla anıldı

Ankara Üniversitesi: 15 Temmuz Şehitlerini Andı

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit düşen kahramanlar, Ankara Üniversitesince Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda düzenlenen programla anıldı.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları ve dekanlarla birlikte 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti. Ünüvar ve beraberindekiler, anıta çelenk ve karanfil bırakarak, şehitler için dua etti.
 
 
Fotoğraf Sergisi Açıldı
Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında bir de “15 Temmuz” konulu fotoğraf sergisi açıldı. Rektör Ünüvar, 100. Yıl Fuaye Alanı’ndaki serginin açılış kurdelesini, o gece Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığına gerçekleştirilen bombalı saldırıda şehit olan 3. Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Tecimen’in Ankara Üniversitesi Hukuk Müşavirliğinde çalışan oğlu Avukat Ahmet Kasım Tecimen ile birlikte kesti.
Şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere sağlıklı uzun ömür dileyen Rektör Ünüvar, “O gece halkımızın üzerine bombaların yağdığı, insanların üzerinden tankların geçtiği bir geceydi.

Bizim ülkemizde de hain emeller besleyenler var, bu emelleri besleyenler farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor ve canımız yanıyor. Bugün aramızda olan Ahmet Kasım kardeşimizin babası Mustafa Tecimen de Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığında 52 vatan evladı ile birlikte şehit oldu. Rahmetli Mustafa Tecimen aynı zamanda bizim Mecliste de beraber çalıştığımız bir arkadaşımızdı.”
 
Halkın ülkesini işgal etmeye çalışan güruha karşı direndiği 15 Temmuz’un, dünya demokrasi tarihinde altın harflerle yazılacak bir refleks olduğunu belirten Ünüvar, şunları söyledi:
“O karanlık geceyi yaşamış olsak da hamdolsun bugün özgür, hür, müreffeh ve dünyanın en gözde ülkelerinden birisinde yaşıyoruz. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden birisinde öğretim üyeliği yapıyoruz. 15 Temmuz farklı bir senaryo ile bitseydi bugün hiçbirimiz burada olmayacaktık. Belki bir kısmımız toprağın altında olacaktık. Onun için bu hadiseleri unutmamak ve unutturmamak çok önemli.”
 
Rektör Ünüvar, daha sonra, şehit emniyet müdürünün oğlu Ahmet Kasım Tecimen’e günün anısına hediye takdim etti.
 

 
 
“Gazi Meclis’te O Gece” Konferansı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen diğer bir etkinlik ise “Gazi Meclis’te O Gece” isimli konferans oldu.

Dr. Abdulhalik Karabulut, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir ve Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş yaptı. Açış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Ünüvar, “Gazi Meclis’te O Gece” isimli konferansını verdi. Ünüvar, o gece yaşananları katılımcılar ile paylaşarak, milli iradenin öneminden bahsetti. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyüklüğüne vurgu yapan Rektör Ünüvar, üniversiteler ile ortaklaşa yapılan çalışmaların önemine de değindi.
 
 

Ankara Üniversitesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bir Dizi Etkinlikle Kutlandı. pic.twitter.com/87Hf4UNqky
Ankara Üniversitesi (@AnkaraUni) July 16, 2021

 

.