Eğitim
Giriş Tarihi : 30-11-2021 19:31   Güncelleme : 30-11-2021 19:31

Ankara Üniversitesi: 44. Geleneksel Spor Oyunları Başladı

Ankara Üniversitesi 44. Geleneksel Spor Oyunları Başladı

Ankara Üniversitesi: 44. Geleneksel Spor Oyunları Başladı

Ankara Üniversitesi tarafından bu yıl 44.’sü düzenlenen Geleneksel Spor Oyunları, Eczacılık Fakültesi ile Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi arasında oynanan basketbol müsabakasıyla başladı.
Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca öğrenciler arasında kaynaşmayı sağlamak, dostlukları pekiştirmek ve öğrencilerin fiziksel kapasitelerini artırmak amacıyla ilki 1976 yılında düzenlenen organizasyon için, Cebeci Spor Salonu’nda açılış töreni gerçekleştirildi.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törende, sporun önemine vurgu yaptı. Sporun sadece profesyonel veya amatör şekilde yapılan bir iş değil, hayatın her alanını kapsayan etkin bir eylem olduğunu kaydeden Ünüvar, “Biz de Ankara Üniversitesi olarak, sporu ve sporcuyu çok önemsiyoruz. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığımız 44 yıldır Spor Oyunları’nı gerçekleştiriyor. Bununla biz hem gençlerimizin daha çok spor yapmasını teşvik etmeye hem de ortak bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü spor, dostluk ve kardeşlik duygularını da besleyen bir alandır. O sebeple bizler sporu ve sporcuyu her zaman destekledik ve desteklemeye de devam ediyoruz” dedi.
“Kampüslerimizin Sportif Alanlarını Geliştiriyoruz”
Geleneksel Spor Oyunları’nın Ankara Üniversitesinin en etkin spor faaliyetlerinden biri olduğunun altını çizen Ünüvar, “Kampüslerimizin her köşesini, öğrencilerimizin etkin sportif faaliyetlerde bulunabilecekleri alanlar haline getirmek istiyoruz. Bunun için kampüslerimizin sportif alanlarını geliştiriyoruz, temizliğine özellikle önem veriyoruz” diye konuştu.
Down Sendromlu Sporculardan Milli Forma
Rektör Ünüvar, İtalya’da düzenlenen 2021 Down Sendromlular Avrupa Oyunları’nda ikinci olan Basketbol Milli Takımı oyuncularının da salonda olduğunu dile getirerek, “Down sendromlu sporcularımız ‘bizim eksiğimiz yok, fazlamız var’ diyorlar. Onlar bizden sadece bir kromozom fazla değiller, aynı zamanda bir madalya daha fazlalar. Başarılarından dolayı onları kutluyorum. Onlarla gurur duyuyoruz. Avrupa ikincisi oldular ama inşallah yakında şampiyon da olurlar” ifadelerini kullandı.
Konuşma sonrası ellerinde kupa ile sahaya giren down sendromlu sporcular, seyircileri selamladıktan sonra, imzalayıp çerçevelettikleri milli formayı Rektör Ünüvar’a hediye ettiler. Ünüvar da sporculara çeşitli hediyeler takdim etti.
Başlama Atışı Rektörden
Ankara Üniversitesi 44. Geleneksel Spor Oyunları, başlama atışını Rektör Ünüvar’ın yaptığı Eczacılık Fakültesi ile Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi arasında oynanan basketbol müsabakasıyla başladı. Sporcuların atletizm, badminton, basketbol, futbol, hentbol, güreş, masa tenisi, tenis, voleybol ve yüzme olmak üzere 10 farklı branşta ter dökeceği Spor Oyunları, 2022 yılının mayıs ayına kadar devam edecek. Müsabakalar sonunda dereceye giren takım ve öğrencilere, kupa ve madalya verilecek.