Eğitim
Giriş Tarihi : 15-09-2021 00:48   Güncelleme : 15-09-2021 00:48

Ankara Üniversitesi: Ankara Tıp’ta Mezuniyet Coşkusu

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları, “Hekimlik Yemini” ederek mesleğe ilk adımı attı

Ankara Üniversitesi: Ankara Tıp’ta Mezuniyet Coşkusu

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları, “Hekimlik Yemini” ederek mesleğe ilk adımı attı. Mezuniyet töreninde rektör ve öğrenciler, barış ve özgürlüğün sembolü beyaz güvercinleri gökyüzüne bıkarak, mezuniyeti kutladı.
Türkiye’nin en gözde tıp fakültelerinden Ankara Tıp, bu yıl 450 mezun verdi. Çiçeği burnunda hekimler, Beşevler Yerleşkesindeki Güneş Meydanı’nda düzenlenen mezuniyet töreninde, hocaları ve ailelerinin huzurunda “Hekimlik Yemini” etti.
 
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, Tıp Fakültesi mezuniyet töreninin, rektör olarak katıldığı ilk mezuniyet töreni olduğunu belirterek, en az öğrenciler kadar kendisinin de heyecanlı olduğunu söyledi.
 
 
“Ankara Tıp’ta Topluma Önderlik Eden Gençler Yetişiyor”
Dünyanın hızla değiştiğini ve geliştiğini, sürekli yeni problemlerle karşı karşıya kalındığını ifade eden Ünüvar, “Bugün mezun ettiğimiz kardeşlerimiz, ileride karşılaşacakları pek çok sorunu, Türkiye’nin en gözde tıp fakültesinin mezunu olarak daha hızlı çözebildiklerini görecekler.

Aynı zamanda topluma önderlik eden gençler de yetişiyor” ifadelerini kullandı.
 
 
“Sadece Ailelerinizin Değil, Milletin De Umudusunuz”
Bugün hekimliğe ilk adımı atan gençlerin, sadece ailelerinin değil, milletin de umudu olduklarını asla unutmamaları gerektiğini vurgulayan Ünüvar, “Sağlık çok stratejik bir alan. Yaşadığımız Covid-19 süreci sağlığın ne kadar önemli bir unsur olduğunu herkese gösterdi. Hamdolsun Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, resmi ve askeri diğer bütün unsurların topyekün mücadelesiyle hakikaten pandemide olağanüstü koşullarda, olağanüstü mücadele etti ve bir başarı hikayesi yazdı. Sevgili gençlerimiz de gerek intörnlük gerekse stajyerliklerinin son döneminde bunu yakından müşahede etti. Sadece onlar değil, bütün dünya bunu gözlemledi ve bizleri takdirle andı” diye konuştu.
 
 
“İnanıyorum Ki İnsanlığa Çok Büyük Hizmetler Yapacaksınız”
Doktorluğun zor ve meşakkatli olduğu kadar keyifli bir meslek olduğunun da altın çizen Ünüvar, şunları kaydetti:
“Biraz sonra ‘değerli meslektaşlarımız’ diyeceğimiz kardeşlerim, sizler de zorlu bir sürecin sonuna geldiniz.Zorlu yarışta inşallah Ankara Tıp’tan aldığınız bilimsel düşünce, bilimsel gayret, buradaki deneyimleriniz sizin yolunuzu aydınlatacak. İnanıyorum ki sizler bu millete, insanlığa çok büyük hizmetler yapacaksınız ve bizler uzaktan da olsa bunu göreceğiz. Bunun onurunu ve gururunu yaşayacağız. Ben bu duygularla değerli meslektaşlarımı gönülden tebrik ediyorum. Milletimize, devletimize ve insanlığa güzel hizmetler yapacaklarına inanıyorum.”
 
 
“Ankara Tıp Mezunları En Kolay Adapte Olan Hekim Grubu”
Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk de Ankara Tıp mezunu doktorların; meslek hayatına başladıklarında hiç sıkıntı çekmeden, en zor vakalarla karşılaştıklarında bile hiç bocalamadan en kolay adapte olabilen hekim grubu olduğunu vurguladı. Öztürk, “Bunu kendileri de çalışma hayatına başladıklarında gözlemleyecekler ve bir defa daha ne kadar iyi bir fakülteden mezun olduklarının farkına varacaklardır. Ben bir Ankara Tıp mezunu olarak, istisnasız her birinizin toplumun örnek gösterdiği, rol model olarak benimsediği, sağlık ordumuzun yılmaz birer neferi olacağınıza gönülden inanıyor, hepinizi kutluyorum” dedi.
 
 
Beyaz Güvercinler Gökyüzüne Bırakıldı
Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere plaket ve hediyeleri verildi.Dr. Necdet Ünüvar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefay Aysun İdil, öğrencilerle birlikte barış ve özgürlüğün sembolü beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı. Güvercinlerden biri kısa süre uçtuktan sonra Rektör Ünüvar’ın başına kondu. Bunun üzerine Rektör Ünüvar, “Bugün mezun ettiğimiz öğrencilerimiz tıpkı bu güvercinler gibi özgür olsunlar ve bu ülkeye, bu millete çok güzel hizmetler yapsınlar” ifadelerini kullandı.
Daha sonra isimleri okunan mezunlar, tek tek sahneye çıkarak hocalarının elinden diplomalarını aldı.
 
Törende; Bursa Valisi Yakup Canpolat, Azerbaycan Milletvekili Hikmet Babaoğlu ve Pursaklar Kaymakamı Mehmet Yıldız kızlarının, Ankara Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise oğlunun mezuniyet heyecanına ortak oldu.
Öğrenciler, tören sonunda kep atarak mezuniyetlerini kutladı. 
 
 
 

Ankara Tıp’ta Mezuniyet Coşkusu Yaşandı#unihaber pic.twitter.com/iXaHMIj7jl
Ankara Üniversitesi (@AnkaraUni) July 3, 2021

.