Eğitim
Giriş Tarihi : 15-09-2021 00:49   Güncelleme : 15-09-2021 00:49

Ankara Üniversitesi: Genç Mühendislerin Gurur Günü

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunları, düzenlenen törenle diplomalarını aldı

Ankara Üniversitesi: Genç Mühendislerin Gurur Günü

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunları, düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri ve ailelerin katılımıyla Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
 
Rektör Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, mühendislerin toplum için önemine vurgu yaptı. Mühendislerin geliştirdiği ürünlerin insanların hayatını kolaylaştırdığını ifade eden Ünüvar, “Bugün mezun olan kardeşlerimiz de hayatımızın her alanında kolaylaştırıcı işler yapacaklar. Bizler de insanlığın hayatını kolaylaştıran arkadaşlarımızı yetiştiren bir okulun yöneticileri olarak bu gurura ortak olacağız” dedi.
 
 
“Üç Yeni Bölüm Açıyoruz”
Mühendislik Fakültesindeki 9 bölümün her birinin bugün mezun verdiğine dikkat çeken Ünüvar, “Hayat geliştikçe mühendislik alanları da gelişiyor. Biz de bundan bigâne kalamazdık. Ankara Üniversitesi olarak yeni bölümler açıyoruz. Makine Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Yapay Zekâ Mühendisliği bölümlerini açıyoruz. İnşallah yakında o bölümlere de öğrenci alacağız ve o bölümlerden de mezunlar vereceğiz. Ve onlar da yine hayatın değişik alanlarında hizmet üretmeye devam edecekler. Dolayısıyla hayat ne kadar gelişiyorsa ne kadar gelişecekse Ankara Üniversitesi de o kadar gelişecek. Bizler bunun için gayret sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Konuşmasının devamında tüm mezunları ayrı ayrı tebrik ettiğini dile getiren Ünüvar, “Mezunlarımızın, aldıkları eğitimi hayatın her alanında milletimiz, bayrağımız, ülkemiz ve ülkümüz için harcayacaklarına gönülden inanıyorum” dedi.
 
 
“Daha Fazla Çalışmanız Gerekiyor”
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Candansayar da mühendislerin teorik bilgiyi insanların yaşamını kolaylaştırmak için pratiğe dönüştüren kişiler olduğunun altını çizerek, mezunlara şöyle seslendi:
“Sevgili genç mühendisler, nerede görev yaparsanız yapın, mühendislik etiği ilkelerine bağlı kalın. Bugüne kadar mühendis olmak için çok çalıştınız. Buradan sizleri mesleğiniz konusunda kendi kendine öğrenen mühendisler olarak mezun ediyoruz. Unutmayın ki mühendislik sürekli gelişen ve değişime açık bir çalışma alanıdır. Sizlerin sürekli kendinizi yenilemeniz ve mesleki bilginizi güncellemeniz gerekiyor. Yani bundan sonra daha fazla çalışmanız gerekiyor.”
Açış konuşmalarının ardından, okulu dereceyle bitiren mezunlara plaketleri verildi.
 
Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği bölümlerinden mezun olan yüzlerce mühendis, diplomalarını aldıktan sonra hep birlikte “Mühendislik Andı”nı okudu.
Mezunlar, tören sonunda kep atarak mezuniyetlerini kutladı.
 
 
 
https://twitter.com/AnkaraUni/status/1413590159703019528