Eğitim
Giriş Tarihi : 15-09-2021 00:49   Güncelleme : 15-09-2021 00:49

Ankara Üniversitesi: ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi Arasında Akademik İş Birliği

Ankara Üniversitesi ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan akademik iş birliği protokolü yenilendi

Ankara Üniversitesi: ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi Arasında Akademik İş Birliği

Ankara Üniversitesi ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan akademik iş birliği protokolü yenilendi.  
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus Saleh oğlu İsayev ve ekibinin katılımıyla Senato Salonunda gerçekleştirilen imza töreninde, ülkelerin birbirleriyle iş birliği yapmasının önemli olduğunu, ancak bunların içerisinde en değerlisinin eğitim alanında yapılan iş birliği olduğunu vurguladı.
 
 
Pek çok ülkeden üniversite ile iş birliği yaptıklarına dikkat çeken Ünüvar, “Bunlar içerisinde en değerlileri şüphesiz Azerbaycan’ın üniversiteleri ile yapılan iş birliği anlaşmalarıdır. Biz bunu sadece atılmış bir imza olarak görmüyoruz, kendimiz için de bir görev addediyoruz. Çünkü kendimizi Azerbaycan’dan bağımsız görmüyoruz. Azerbaycan ve Nahçıvan bizim için et ve tırnak gibidir. Dolayısıyla Azerbaycan ve Nahçıvan için attığımız her bir adımın, Türkiye için de çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Nahçıvan Devlet Üniversitesi ile yapılan iş birliğinin araştırma-geliştirme faaliyetlerine de katkı sağlayacak bir adım olacağına inandığını belirten Ünüvar, “Araştırma-geliştirme faaliyetleri olmadan eğitimin sağlıklı yürütülmesi mümkün değil. Biz sadece eğitim ve araştırma-geliştirme alanında değil, aynı zamanda yüksek lisans, doktora programlarıyla da Nahçıvan Devlet Üniversitesine kapılarımızı açacağız” ifadelerini kullandı.
 

 
“Kara Koridoru Çok Ciddi Katkılar Sağlayacak”
Değişim programlarıyla Türkiye’den Nahçıvan’a, Nahçıvan’dan da Türkiye’ye öğrenci gelmesini arzu ettiklerini belirten Ünüvar, şunları kaydetti:
“Dağlık Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşmasıyla yeni bir dönem başladı. Yeni dönemde, Nahçıvan ile Azerbaycan arasında karadan bir koridorun da açılıyor olması hasebiyle hem Nahçıvan’ın Azerbaycan’la bağlantısı hem Türkiye’nin Nahçıvan ve o koridor üzerinden Azerbaycan’la kara bağlantısı gerçekten çok önemli olacak. Ben bütün bu unsurların, Türkiye, Azerbaycan ve Nahçıvan ilişkilerine çok ciddi bir katkılar sağlayacağına inanıyorum.”
“İş Birliğini Daha Mükemmel Hale Getireceğimize İnanıyorum”
Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus Saleh oğlu İsayev de Türkiye ile Azerbaycan’ın, “Tek millet iki devlet” sözünün ne kadar mükemmel bir şekilde tatbik edildiğini, zaferle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı sırasında bütün dünyaya bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Nahçıvan Devlet Üniversitesinin tüm dünyada 130’dan fazla üniversite ile iş birliği bulunduğunu kaydeden İsayev, “Bunlardan 80’i Türkiye’deki üniversitelerle. Biz bundan büyük şeref duyuyoruz. Bu 80 üniversite içerisinde de Ankara Üniversitesi bizim için çok önemli. Bugün Ankara Üniversitesinde sayın rektörümüzün samimi karşılaması, buradaki samimi ortam, gelecekte daha güzel iş birlikleri yapılacağının habercisi. Biz, akademik ve öğrenci değişim programlarıyla bu iş birliğini daha da mükemmel hale getireceğimize inanıyorum.”
Konuşmaların ardından, Ankara Üniversitesi ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi arasında daha önce yapılan akademik iş birliği protokolü, rektörler tarafından atılan imzalarla yenilendi. 
 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi İle Ankara Üniversitesi Arasında Akademik İş Birliği Protokolü#unihaber pic.twitter.com/2lA2AZB4nW
Ankara Üniversitesi (@AnkaraUni) July 12, 2021