Eğitim
Giriş Tarihi : 14-09-2021 22:13   Güncelleme : 14-09-2021 22:13

Ankara Üniversitesi: nden Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim’e Dostluk Payesi Beratı

Geçtiğimiz günlerde Ankara’dan Washington’a atanan Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim’e, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkılarından dolayı “Ankara Üniversitesi Dostluk Payesi Beratı” verildi

Ankara Üniversitesi: nden Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim’e Dostluk Payesi Beratı

Geçtiğimiz günlerde Ankara’dan Washington’a atanan Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim’e, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkılarından dolayı “Ankara Üniversitesi Dostluk Payesi Beratı” verildi.
 
 
Büyükelçi Hazar İbrahim, rektör yardımcıları, dekanlar ve genel sekreterin katılımıyla Senato Salonu’nda gerçekleştirilen “Ankara Üniversitesi Dostluk Payesi Beratı” Takdim Töreni’nin açış konuşmasını yapan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri anlatmaya kelimelerin kifayet etmeyeceğini belirtti. Ünüvar, “Rahmetli Haydar Aliyev’in ’Tek millet iki devlet’ diye veciz bir şekilde ifade ettiği dostluk, kardeşlik, birbirini anlama, tanıma, birbirinin yanında olma duyguları, bütün dünyanın kabul ettiği en önemli gerçeklerden birisidir. Bizler aynı din, aynı dil, aynı kültür ekseninde yoğrulmuş iki bağımsız devletiz. Birimiz Güney Kafkasya’nın, öbürümüz Anadolu coğrafyasının yükselen yıldızıyız. Bütün dünyanın gıpta ile takip ettiği iki güzide ülkeyiz” dedi.
Masada duran Türk ve Azerbaycan bayraklarını gösteren Rektör Ünüvar, “Burada önümüzde duran bayrakların Türkiye’de de Azerbaycan’da da bir farkı yok.

Savaşta da barışta da sporda da görüyoruz. Bugün Türk sporcuları madalya sıralamasına çıktığı zaman Azerbaycanlı kardeşlerimiz bizim kadar sporcularımızı alkışlıyorlar, Azerbaycanlı sporcular madalya aldığında da aynı şekilde bizler onlar kadar onları alkışlıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Büyükelçi Hazar İbrahim’le 2017 yılında tanıştıklarını ve o günden bugüne birlikte güzel çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Rektör Ünüvar, “Şimdi ayrılık vakti. Sayın Hazar İbrahim, Washington Büyükelçisi olarak, Azerbaycan’ın en üst düzeydeki diplomatik görevine atanıyor. Bunu bana açıkladığında şunları söyledim; bu Azerbaycan ve sizin için çok hoş ve güzel bir görev ama bizim için buruk bir sevinci içeriyor. Çünkü Hazar İbrahim gibi sık sık görüştüğüm bir dostumu daha az göreceğim. Ancak görev görevdir. Bizim için görevin üstü altı yoktur. Ben Sayın Büyükelçi’nin bu görevi de aynı şekilde karşıladığını biliyorum. Onun da burada gönlünün bir parçasının kalacağını biliyorum. Çünkü burada çok kalıcı, güçlü dostlukları oldu” diye konuştu.
 
“Yolunuz Açık Olsun”
Büyükelçi ve ekibiyle, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandıktan sonra da eğitim alanında önemli işler yaptıklarını dile getiren Ünüvar, şunları kaydetti:
“Azerbaycan’daki üç üniversiteyle; tıp, iktisat ve teknik üniversitelerle Ankara Üniversitesi arasında çok önemli bir iş birliği yaptık.Bunu da Sayın Hazar İbrahim’in liderliği çerçevesinde Ankara üniversitesi ile Azerbaycan’daki ilgili muhatapları arasında sağladığımızı düşünüyorum. Sayın Büyükelçim, Washington’a gidiyorsunuz, burayı unutmayacağınızı biliyorum. Sizin bıraktığınız noktadan aynı şekilde devam edeceğiz. İnşallah tuğla üstüne tuğla koyarak kıyamete kadar Türkiye ve Azerbaycan’ın hep daha yukarıda olması için çalışacağız. Sizin Washington’da da Azerbaycan ve Türkiye’nin menfaatleri için çok önemli işler yapacağınıza inanıyorum. Yolunuz açık olsun. Yeni görevinizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
Rektör Ünüvar, konuşmasının ardından, Üniversite Yönetim Kurulunun 21 Haziran 2021 tarihli kararı ile verilen “Ankara Üniversitesi Dostluk Payesi Beratı”nı Büyükelçi Hazar İbrahim’e takdim etti.
 
 
“Ben Bu Payeyi Kardeşlik Simgesi Gibi Kabul Ediyorum”
Kürsüye gelerek teşekkür konuşması yapan Büyükelçi Hazar İbrahim, bugünün kendisi için duygu, onur ve biraz da özlem dolu bir gün olduğunun altını çizdi. Büyükelçi İbrahim, “Çünkü kendi memleketimizden ayrılıyoruz.Ve bugün de beni çok onurlandırdınız, bu dostluk payesini bana takdim ettiniz. Dostluk insanlar arasında da olur, devletler arasında da olur, toplumlar arasında da olur ama bizimki bunların ötesindedir. Bizimki zaten kardeşliktir. O açıdan da ben aynı zamanda bu payeyi bir kardeşlik simgesi gibi kabul ediyorum” dedi.
 
 
Ankara Üniversitesi Azerbaycan’a Gönlünü Açan Bir Üniversite”
Kendisinin de doktora öğrencisi olduğu Ankara Üniversitesinin geçmişten bugüne, Azerbaycanlı öğrencilere ve hocalara kapılarını, gönlünü açan bir üniversite olduğunu vurgulayan Büyükelçi İbrahim, şunları söyledi:
“Sizleri tanımak benim için çok büyük bir onurdu. Türkiye’de görev yapmak benim için çok büyük bir onurdu. Benim için çok önemli olan bu berat, bir kardeşlik simgesi olarak her zaman yaşadığım, çalıştığım yerde çok özel bir yer bulacaktır. Herkese teşekkür ediyorum. Allah Türkiye’mize, Azerbaycan’ımıza, kardeşliğimize her zaman en güzel günleri bahşetsin. Yangınlar, savaşlar bizlerden uzak olsun. Tüm alanlarda gücümüz, zaferlerimiz bol olsun.”
Tören, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.
 
 
 

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’e Ankara Üniversitesi Tarafından “Dostluk Payesi” Verildi.