Eğitim
Giriş Tarihi : 20-09-2021 04:30   Güncelleme : 20-09-2021 04:30

Ankara Üniversitesi: Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevirdiler

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof

Ankara Üniversitesi: Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevirdiler

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Sağlıklı Bir Yaşam İçin Haydi Pedallayalım” etkinliğinde öğrencilerle birlikte pedal çevirdi.
Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır okullarından ayrı kalan Ankara Üniversitesi öğrencileri, önümüzdeki günlerde başlayacak yüz yüze eğitim öncesi Beşevler 10. Yıl Yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte buluştu.
Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığının “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında organize ettiği “Sağlıklı Bir Yaşam İçin Haydi Pedallayalım” etkinliğine öğrenci topluluklarına üye 100’ün üzerinde öğrenci katıldı.
 
 
Rektör Ünüvar Öğrencilerle Bisiklet Sürdü
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik ve Genel Sekreter Ömer Nadir Soylu’nun da katıldığı etkinlik, Rektörlük önünden başladı. Rektör Ünüvar, üniversite yönetimi ve öğrenciler, bisikletlerle Beşevler Yerleşkesini turladı. Sağlıklı yaşam için mutlaka hareket etmek gerektiği mesajını veren Rektör Ünüvar ve öğrencilerin bisiklet turu, Güneş Meydanı’na kadar sürdü.
 
 
“Hareketlilik Haftası’na Hareket Katalım İstedik”
Rektör Ünüvar, “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında düzenledikleri bu etkinlikle sağlıklı yaşam için hareketin önemine dikkat çekmek istediklerini kaydetti.  Uzun süredir bisiklete binme fırsatı olmadığını, gençleri görünce onlara eşlik etmek istediğini belirten Ünüvar, “Bu hafta Avrupa Hareketlilik Haftası, biz de millet olarak çok hareketli bir millet değiliz. Avrupa’da hareket oranı en düşük toplumlardan birisiyiz maalesef. Hareket de aktivite de sağlık için son derece önemli. Biz de Ankara Üniversitesi öğrenci topluluklarıyla böyle bir etkinlik yapalım, Hareketlilik Haftası’na hareket katalım istedik” dedi.
 
 
“Sağlık İçin Daima Harekete Geçin”
Bu tür etkinlikleri sürekli hale getirmek gerektiğinin altını çizen Ünüvar, şunları söyledi:
“Bu etkinlik bir mesajdır. Ankara Üniversitesi şu mesajı veriyor; ‘Sağlık için daima harekete geçin.’ Biz bu mesajı verdik. Sürekli hareket çok çok önemli. Malumunuz Covid-19 sürecinde de evlere kapandık, daha az hareket ettik ama artık inşallah aşı oranlarının da artmasıyla bedensel hareketliliğimizi artırmamız gerekli. Bisiklet bunlardan bir tanesi. Yani her zaman bisiklet şart değil. En basit spor yürümek. Sağlık Bakanlığımız ‘günde 10 bin adım atın’  diyor. Ben de ‘hiç olmazsa 7 bin adım atın’ diyorum ama sürekli adım atın. Adım atmak hem bedenimizi daha sağlıklı yapıyor hem hastanelerimizdeki hasta sayımızı azaltıyor hem de bizi toplumda daha yararlı birey haline getiriyor.”
Etkinliğe katılanlara çorba dağıtan Rektör Ünüvar, çimlerin üzerine oturarak, öğrencilerin sergilediği canlı müzik performanslarını dinledi.
 
 

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Ünüvar Sağlıklı Yaşam İçin Öğrenciler İle Birlikte Pedal Çevirdi. pic.twitter.com/g1ELdi86WS
Ankara Üniversitesi (@AnkaraUni) September 18, 2021