Siyaset
Giriş Tarihi : 29-07-2021 10:12   Güncelleme : 29-07-2021 10:12

“Avrupa’nın zincir marketlerinde daha fazla yer alacak ve ihracat pazarında daha rahat yollar bulacak”

Grup Başkanvekili Bülent Turan, Avrupa Birliği’nden (AB) coğrafi işaret alan, Kazdağları’nın eteklerinde yetiştirilen “Bayramiç beyazı” hasat şenliğine katıldı

“Avrupa’nın zincir marketlerinde daha fazla yer alacak ve ihracat pazarında daha rahat yollar bulacak”

Grup Başkanvekili Bülent Turan, Avrupa Birliği’nden (AB) coğrafi işaret alan, Kazdağları’nın eteklerinde yetiştirilen “Bayramiç beyazı” hasat şenliğine katıldı.

Turan, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde düzenlenen etkinlikte vatandaşlarla birlikte merdivene çıktı, sepetlere Bayramiç beyazı doldurdu.

Burada Bayramiç beyazının coğrafi işaret alma sürecini değerlendiren Bülent Turan, ilçede 600’e yakın üreticinin Bayramiç beyazı üretimine destek verdiğini söyledi.

Yaklaşık 250 bin ağaçta 15 bin tonluk bir üretim beklendiğini anlatan Turan, “Bugünkü törenimizin anlamı çok daha özel. Türkiye’mizde çok az olan AB’nin coğrafi işaret tescilinin olduğu ürün sayımız sadece 7. yani, Avrupa Birliği’nin Türkiye’de tescillediği ürün sayısı 7. Çanakkale’mizde bir ilk olarak coğrafi işaret tescili alan ilk ürünümüzün kutlamasını yapıyoruz. 16 Nisan tarihi itibariyle Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde Bayramiç beyazımızın tescili yapıldı.” dedi.

Bayramiç beyazının bundan sonra daha özel tanıtılacağını vurgulayan Bülent Turan, şöyle devam etti:

“Avrupa’nın zincir marketlerinde daha fazla yer alacak ve ihracat pazarında daha rahat yollar bulacak. Şimdi de ekonomik değerini arttırmak için yeni adımlar atmaya çalışıyoruz. Bugün bu güzel tarlanın içerisinde, ziraat odamızın ev sahipliğinde bu yılın hasat törenini yapıyoruz. İstiyoruz ki gelecek yıllarda uluslararasına varan büyük etkinlikleri hep beraber yapalım. Türkiye’de 7 tane olan, Çanakkale’de ise tek olan bu tescil çok özel ve kıymetli bunun duyurusunu her yerde yapalım. Bayramiç beyazı daha yolun başında. İsteriz ki nektarin olarak değerlendirilen, marketlerde klasik şeftali gibi gördüğümüz bu ürünümüzün, bundan sonra çocuk maması gibi, dondurma gibi birçok alanda yan ürünlerini de üreterek daha büyük bir ekonomik değer elde etmeye başlayalım.”