Siyaset
Giriş Tarihi : 06-04-2022 18:21   Güncelleme : 06-04-2022 18:21

“Barolara yapılan adli yardımlara ilişkin de düzenleme yapıyoruz”

“Barolara yapılan adli yardımlara ilişkin de düzenleme yapıyoruz”

“Barolara yapılan adli yardımlara ilişkin de düzenleme yapıyoruz”

Grup Başkanvekili Cahit  Özkan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Cahit Özkan, kamu ve özel sektörde çalışan hukuk fakültesi mezunlarının stajlarını yapabilmeleri ve stajlarını yaparken de mesleki kazanımlarını kaybetmemelerini içeren Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sunduklarını söyledi.

Teklifin içeriğine ilişkin bilgi veren Özkan, “Kamuda çalışan hukuk mezunları stajlarını yaptığı dönemde eğer ücretsiz izinle stajlarını yapacak olurlarsa bu süre bir yıl sınırlı kalmasın, staj süresi içinde ücretsiz izinli olarak stajlarını yapabilsinler. Özel sektörde sosyal güvenlik sigortasına bağlı olarak bir kişi ise çalışırken eğer stajını yapmak isterse stajı Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışıyor olması nedeniyle yanmasın, stajını da yapabilsin. Burada ücret almalarıyla ilgili de bir sıkıntı olmayacak. Yani kamu ve özel sektörde çalışanlar stajlarını yaptığı dönem içinde eğer bir ücret alırlarsa daha evvel stajları yanıyordu, şimdi bu da söz konusu olmayacak.” dedi.

Barolara yapılan adli yardımlar

İstanbul ve Ankara’da birden fazla baro bulunduğu için adli yardımlarda adaletsizlik olduğunu dile getiren Özkan, bu nedenle teklifte barolara yönelik adli yardımlara ilişkin düzenleme yaptıklarını belirtti.

Özkan, adaletsizliği gidermek için her baronun üye sayısını dikkate alarak kademeli bir adli yardım ödeneğinin dağıtılmasını istediklerini söyledi.

Teklifi, Avukatlar Günü dolayısıyla bugün Meclis Başkanlığına sunduklarını ifade eden Özkan, “Özetle, teklifle kamu ve özel sektörde çalışan hukuk mezunlarının staj yaptıkları dönem içinde ücretsiz izinli sayılmaları öngörülüyor. Stajını yaptıktan sonra kamudaki görevlerine geri dönmelerine imkan sağlıyoruz. Ayrıca staj yaptıkları süre içinde çalıştıkları kurumda bir ücret alıyorlarsa stajları da yanmış olmayacak.” diye konuştu.

Özkan, kamuda çalışanlara da avukatlık yapma hakkının verilmesiyle sektörde nitelik ve işsizlik sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Kamu ve özel sektörde çalışan hukuk mezunlarının kendi alanlarında zaten uzmanlıkları söz konusu. Bunlar 10 yıldan fazla kendi kurumlarının hukuk birimlerinde çalışıyor ancak avukatlık titrleri yok. Bunlar hukuk danışmanlığı hizmeti veriyor. Düzenlemeyle bunlar hukuk danışmanlığı olarak değil, avukat olarak da mahkeme nezdinde dava ve icra takiplerini vekaleten temsil yetkisine kavuşmuş olacaklar.”