Siyaset
Giriş Tarihi : 19-04-2022 06:21   Güncelleme : 19-04-2022 06:21

“BM’den artık bir beklentimiz söz konusu değil”

“BM’den artık bir beklentimiz söz konusu değil”

“BM’den artık bir beklentimiz söz konusu değil”

Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Özkan, İsrail devletinin yine ramazan ayında Kudüs’te insanlığa karşı suça teşebbüs ettiğini belirterek, “Bu soykırım, zalimane davranış ve insanlığa karşı suçu kınıyoruz.” dedi.

İsrail’den bir adalet, merhamet beklentilerinin olmadığını dile getiren Özkan, “Buna mukabil uluslararası toplumun, uluslararası örgütlerin ve yapıların sessiz kalması insanlığın vicdanını derinden sızlatmış, derin yaralar açmıştır. Mesele Batı’nın menfaatleri olsaydı, bugün Orta Doğu’da, Filistin coğrafyasında savaş çanları çalıyor olurdu. Ama maalesef mazlum Filistin söz konusu olunca, mesele Müslüman kanı, Müslüman coğrafyası olunca Batı’nın üç maymunu oynadığına tanık oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cahit Özkan, geçmişte Bosna’daki cinayetler, nasıl Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO’nun inisiyatifiyle, rızasıyla gerçekleşmişse bugün İsrail’in zorba uygulamalarının da BM’nin, NATO’nun, Avrupa Birliğinin müsaadesi olmadan yapılamayacağını dile getirdi.

Batı’nın bu ikiyüzlülüğünün içlerini yaraladığını ifade eden Özkan, “İsrail’in bu savaş suçlarına ortak olan Birleşmiş Milletleri de NATO’yu da söz konusu petrol olunca koşarak gelen ABD’yi de beraberinde kınıyoruz.” diye konuştu.

BM’nin işlevsiz hale geldiğinin bu vesileyle bir kez daha görüldüğünü ve dünyanın BM’den bir revizyon beklediğini belirten Özkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” anlayışının önemine işaret etti.

“BM’nin bizleri yalnız bıraktığı bir diğer konu da terörle mücadele konusudur” diyen Özkan, “ABD’nin tüm dünyanın gözü önünde PKK, PYD ve YPG’ye silah sevkiyatı yapmasına dahi ses çıkarmayan BM’den artık bir beklentimiz söz konusu değildir.

İşi gücü koltuk sevdasıyla ‘Ne devşirebilirim’ anlayışıdır. Demek ki dün istismarları, koltuk sevdaları onu gerektiriyordu, bugün de farklı şeyleri söylüyorlar. Hatta Özgür Özel, 2016’da ‘Coğrafi çekincenin kaldırılması bir tercih değil, zorunluluktur’ ifadelerini kullanmış. Tüm bunlara baktığımızda, maalesef uluslararası alanda ikiyüzlü ve ikircikli bakışıyla tanıdığımız uluslararası toplumun içimizdeki uzantılarının da yaklaşımının aynı olduğunu görüyoruz. Yani yaklaşım Batı’dan geliyorsa, mavi gözlü ve sarı saçlıysa eyvallah, Doğu’dan geliyorsa onlara ‘hayır’ diyorlar. Bunun kabulü mümkün değil. Bizim AK Parti, Cumhur İttifakı olarak yaklaşımımız; insani duyarlılığa sahip bir yaklaşımdır.”

Özkan, Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’deki terörle mücadelesinin doğrudan Türkiye’nin beka mücadelesi olduğunun altını çizerek, “Bu mücadelede bugüne kadar ortaya koyduğumuz askeri başarılar, terör örgütünü ve onların siyasi, uluslararası destekçilerinin de dikkati çekmiştir.” sözlerini sarf etti.

Terörü kaynağında kurutma mücadelesini bu operasyonlarla da sürdüreceklerini vurgulayan Özkan, “Üye katılım sayısı sıfırlanan ve dağılma sürecine giren terör örgütünü, inşallah siyasi uzantılarıyla birlikte tarihimizin tozlu raflarına göndereceğiz.” diye konuştu.

Özkan, milletin refahına hizmet eden icraatlarına karşı sürekli hükümeti itibarsızlaştırma gayreti güdüldüğünü söyleyerek, şöyle devam etti:

“Yani FETÖ, PKK, Türkiye düşmanları, PKK’ya silah gönderenler, FETÖ’yü kucağında besleyenler büyük bir organizasyon şeması içerisinde, sosyal medya ve diğer algı operasyonlarını kullanmak suretiyle, mülteci, göçmen meselesini istismar etme gayreti içerisinde.

Maalesef onların içimizdeki siyasi uzantıları da müstevlilerin siyasi emelleriyle aynı istikamette hareket ettiklerini göstermektedir. Meydanı onlara bırakmayacağız. Milletimizin vermiş olduğu yetkiyle, bu kutlu mücadeleyi, FETÖ’nün PKK’nın algı operasyonlarına rağmen hedefine ulaştırarak, inşallah 2023’ün kutlu zaferine milletimizle beraber ulaşacağız.”

 

.