Gündem
Giriş Tarihi : 11-09-2021 06:49   Güncelleme : 11-09-2021 06:49

Keçiören Belediyesi AR-GE Merkezi Açıldı

Pandemi sürecinde Keçiören Belediyesi tarafından kolonya, maske ve dezenfektan üretimi yapılan Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Merkezinin açılışında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “İlk defa bir belediye olarak maskeyi biz ürettik

Keçiören Belediyesi AR-GE Merkezi Açıldı

Pandemi sürecinde Keçiören Belediyesi tarafından kolonya, maske ve dezenfektan üretimi yapılan Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Merkezinin açılışında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “İlk defa bir belediye olarak maskeyi biz ürettik. Günlük 14 ila 17 bin adet maske üretim kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyordu. Karantinaya girerek olmaz, bize şimdi görev düşüyor, zaman vatandaşımızın yardımına koşma zamanı dedik. Gece gündüz kolonya, dezenfektan ve maske üretip dağıttık vatandaşımızın hizmetkârı olduk.” dedi.

Keçiören Belediyesi tarafından Bağlum Karakaya Mahallesine inşa edilen AR-GE Merkezinin açılışına Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Lütfiye Selva Çam ve Orhan Yeğin ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“8 LİRAYA ÜRETİYORUZ SİZE 18 LİRAYA VERELİM DEDİK”

Açılışta katılımcılara hitaben konuşan Başkan Altınok, “Pandeminin ilk dönemlerinde dezenfektan karaborsaya düştü. Biz litresini 8 liraya ürettik. Çamaşır suyu gibi değil, mikrop öldürücü kaliteli dezenfektan ürettik.

Bir üniversitenin laboratuvarına da göndererek virüs ve mikrop öldürücü özelliğini ölçtürmek kaydıyla biz 8 liraya üretiyoruz size 18 liraya verelim dedik. Bu teklifimiz karşısında çıt ses çıkmadı. İstanbul kamuoyunda da bu epey bir yer aldı.” ifadelerini kullandı.

70 BİN EV VE İŞYERİNİN DEZENFEKSİYONUNU YAPTIK

Pandemi sürecinde virüsü bahane etmediklerini, vatandaşların mağdur olmaması için kapanma dönemlerinde hayatı kolaylaştıracak birçok hizmeti hayata geçirdiklerini aktaran Altınok şunları kaydetti:

“70 bin ev ve işyerinin dezenfeksiyonunu belediyemiz yaptı. Vatandaşımız bizi aradı, biz de hemen adreslerine giderek dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirdik. Herhangi bir ücret almadık. Keçiören dışındaki kamu kurumlarımıza da dezenfeksiyon hizmeti verdik. Çalışmalarımızı kurumsal bir yapıya kavuşturarak AR-GE merkezimizi inşa ettik. Pandemi ile mücadele etmek için dezenfektan, kolonya ve maske lazımdı. Dezenfektan ve maske tedarikinde vatandaşlarımız zorluk çekince hemen üretime başladık. Bu maske ve dezenfektanları her gün çarşı ve pazarlarımızda vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıttık.

‘Ben CHP`liyim, size hiç oy vermedim ama siz bizi düşünüyorsunuz ve kendi elinizle maske dağıtıyorsunuz, eğer bundan sonra size oy vermezsem ellerim kırılır’ diyerek de bizleri mutlu etti. Tabii biz bu hizmeti oy için yapmıyoruz vatandaşımızın sağlığı için yapıyoruz.”

“MİLLET BAHÇEMİZİN İHALESİ 15 EKİM’DE”

Başkan Altınok konuşmasında Bağlum bölgesine yapılacak yatırımlara da değinerek şunları aktardı:

“15 Ekim’de Millet Bahçemizin ihalesini yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Deprem, yangın ve sel felaketleri olunca 30 Ağustos`ta yapılacak olan Millet Bahçemizin ihalesini 15 Ekim`e çektik. Karakaya Mahallemizden Karşıyaka Mahallemize kadar toplamda 446 bin metrekarelik alana inşa edeceğimiz Millet Bahçemiz Ankara için önemli bir akciğer olacak.  Bağlum’da pazar yerimizin açılışını da yapacağız. Göreve geldiğimizde Karakaya Mahallemizin yolları çamurdu, söz verdik ve havaalanı gibi yollar yaptık. Bağlum Stadı’mızı da Gençlik ve Spor Bakanlığımızla birlikte yenileyeceğiz. Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na da teşekkür ediyorum.”

EMRULLAH İŞLER: İSTANBUL VE ANKARA BÜYÜKŞEHİRİN YAPAMADIĞINI KEÇİÖREN BELEDİYESİ YAPTI

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler açılışta yaptığı konuşmada, “Bu AR-GE Merkezimizin Keçiören’imize hayırlı olmasını diliyorum.

Pandemi sürecinde maske savaşları oldu. Ülkemiz ise bu mücadeleyi büyük bir başarıyla atlattı. Lafla peynir gemisi yürümez. İşte Keçiören Belediyemizin yaptığı gibi hemen 2020 yılının Nisan ayında bu merkezi açarak hızlı bir şekilde haklımızın ihtiyacı olan kolonya, dezenfektan ve maskeyi üretti ve dağıttı.  İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin yapamadığını Keçiören Belediyesi yaptı.” dedi.

LÜTFİYE SELVA ÇAM: ÖNGÖRÜLÜ BİR ÇALIŞMA

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam da Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un öngörülü bir hizmeti hayata geçirdiğini dile getirerek, “Bugün dünyada AR-GE’ye yapılan yatırımların hiç boşa gitmediğini görüyoruz. 2002 yılına baktığımızda AR-GE çalışmaları milli gelirimizin binde 5’ini teşkil ederken bugün yüzde 2-3 civarına gelmiş durumda. Bir belediyede de AR-GE merkezinin açılmış olması çok önemli. Bu merkez Pandemi ile mücadelemizin en başında yani Nisan 2020’de açıldı. Bu çalışma öngörülü olmak anlamına gelir. Neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz bir dönemde başkanımızın bu girişimi yapması büyük bir başarıdır.

Programda vatandaşlara kolonya, maske ve dezenfektan da dağıtıldı..