Siyaset
Giriş Tarihi : 20-10-2021 22:48   Güncelleme : 20-10-2021 22:48

“Pandemi öncesi yaklaşık 370 bin vatandaşımız ülkesine geldi”

“Pandemi öncesi yaklaşık 370 bin vatandaşımız ülkesine geldi”

“Pandemi öncesi yaklaşık 370 bin vatandaşımız ülkesine geldi”

TBMM Genel Kurulu’nda grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, değerlendirmelerde bulundu.

Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Altay’ın “Türkiye’de gençlerin yurt dışına gitmek istediği” yönündeki sözleri üzerine, “Hangi araştırmaya göre bunu söylüyorsunuz bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki; pandemi öncesi yurt dışından yaklaşık 370 bin vatandaşımız, bulundukları ülkelerin sağlık sistemine güvenmedikleri için ülkesine geldi. Bu ülkede kendi sağlık sistemlerinin onları gerektiği gibi tedavi edeceğine inandıkları için yaklaşık 370 bin kişi ülkesine geldi ve tedavisini oldu. Türkiye dayanışması ve paylaşmasıyla salgın sürecini en iyi yöneten ülkelerden bir tanesi oldu.” diye konuştu.

1992’de Bingöl’de yolcuları kurşuna dizen terör örgütünü lanetleyen ve şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Ünal, Mevlid-i Nebi Haftası’nı da kutladı.

Ünal, HDP’li Beştaş’ın AB Komisyonu’nun 2021 Türkiye Raporu’na ilişkin sözlerine değinerek, şunları kaydetti:

“Raporda Türkiye, Doğu Akdeniz ile ilgili yeni provokasyonlar ve uluslararası hukuka aykırı tek taraflı eylemlerde bulunmakla suçlandı. Biz, Türkiye’ye AB’den nasıl bakıldığını biliyoruz. Türkiye’nin Afrika açılımında, Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını korumada, terörle mücadelesinde bu ülkelerin Türkiye’ye nasıl baktığını biliyoruz. AB’ye üye olmak için uzunca bir süreden beri samimi bir mücadele sürdürüyoruz ama bu, çifte standart içeren, tek taraflı, eşitlikçi olmayan, Türkiye’yi ötekileştiren ve ayrımcılığa tabi tutan davranışları kabul etmemiz anlamına da gelmiyor. Türkiye, masada eşit olarak oturan, kendi çıkarlarını koruyan ve üstenci dili kabul etmeyen bir dış politika yürütüyor, yürütmeye de devam edecektir. Türkiye bölgesinde huzur, düzen istiyor, çatışma istemiyor. Türkiye, 10 bin kilometre öteden gelen ABD, Fransa ve diğer ülkelerin mahallesinde yangın çıkarmasına izin vermedi, vermeyecek.”