Gündem
Giriş Tarihi : 30-11-2021 19:31   Güncelleme : 30-11-2021 19:31

Sof kumaşı yeniden canlanıyor

Sof kumaşı yeniden canlanıyor

Sof kumaşı yeniden canlanıyor

Ankara tarihinin önemli değerlerinden biri olan ve sadece Ankara keçisi tiftiğinden üretilen sof kumaş, Kızılcahamam Belediyesi himayesinde, Kızılcahamam Halk Eğitim Merkezi ortaklığı ile yeniden ekonomiye kazandırılacak.

Kızılcahamam Belediyesi Ankara’nın tarihi sof kumaşını yeniden ekonomiye kazandırıyor.

Ankara Kalkınma Ajansı ve Kızılcahamam Belediyesi arasında imzalanan protokol ile başlatılan, Tezgahtan Hayata Sof Kumaş projesi kapsamında, Kızılcahamam, Ayaş, Çamlıdere ve Güdül ilçelerindeki hanımlar, dokuma tezgâhında tarihi kültürü yeniden canlandıracak.  

Tarihi kaynaklara göre, Ankara keçisinden elde edilen tiftiğin dokunmasıyla oluşturulan sof kumaşı, özellikle 16. ve 17. yüzyılda altın dönemini yaşadı. Ünü ülke sınırlarını aşan geleneksel kumaş, bu dönemlerde Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edildi. Özünde beyaz olan sof kumaş, doğallığı, güneş ışınlarını yansıtması nedeniyle yazın terletmeyen, kışın üşütmeyen yapısı, kolay buruşmaması ve dayanaklılık özellikleriyle Osmanlı padişahlarının da vazgeçilmezi haline geldi.

Sof kumaşlardan dikilmiş içlik, entari, cübbe ve kaftanları kullanan Osmanlı padişahları arasında Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman gibi isimler yer alıyor.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, atılan adımla ilgili “Ankara sofunu Kızılcahamam’da belediyemiz himayesinde tekrar canlandırıyor oluşumuzun mutluluğu içerisindeyiz. Hem Halk Eğitim Merkezimize verdiğimiz destek ile hem de Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştireceğimiz proje ile hedefimiz 2 yıl içerisinde tarihi Ankara sofunu ülkemizde yaygınlaştırarak, Ankara tiftik keçisinin tüylerinden elde edilen ve büyük bir ustalıkla sof kumaşa dönüştürülen bu sürecin nesillerden nesillere aktarılmasıdır. Hedefimiz Ankara’nın tarihinde önemli bir yeri olan ve yalnızca Ankara tiftik keçisinin tiftiğinden elde edilen ipliklere dokunabilen sof kumaşın ülkemize ve şehrimize yeniden kazandırmak.” dedi.