Siyaset
Giriş Tarihi : 28-10-2021 07:29   Güncelleme : 28-10-2021 07:29

“Yaptıkları işi siyasi bir davranış gibi göstermek doğru değil”

“Yaptıkları işi siyasi bir davranış gibi göstermek doğru değil”

“Yaptıkları işi siyasi bir davranış gibi göstermek doğru değil”

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Raporu Hakkında Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Raporu görüşüldü.

Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 2020’de KDK’ye gelen şikayet başvurularının neredeyse tamamının sonuçlandırıldığını belirtti.

Asıl irdelenmesi gerekenin, KDK’nin hangi usul ve esaslar çerçevesinde karar verdiği olduğunu vurgulayan Elitaş, şunları söyledi:

“KDK, aldığı kararlarda hakkaniyetli davranmış mı, kişi haklarını gözetmiş mi, kamu vicdanını yaralamış mı? Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Ama Sayın Başkan Şeref Malkoç’un, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olması veya bir siyasi partide milletvekilliği yapması, Fatma Benli’nin, AK Parti Grubu’nda daha önceki dönemde milletvekili olarak görev yapması… O arkadaşımızın aldığı kararları incelemek gerekir. Onları seçen kim? TBMM müşterek komisyonu ve TBMM Genel Kurulu. Burada ‘O milletvekillerini niye seçtiniz, bunları niye seçmediniz? Daha az AK Parti’li yok muydu?’ diye ifade etmek, sistemin ve kanunun ruhuna, anlayışına, içeriğine aykırı bir davranıştır. Bu arkadaşlarımızı kimliklerinden dolayı töhmet altında bırakarak, yaptıkları işi siyasi bir davranış gibi göstermek doğru değil.”

KDK 2020 Raporu’nun görüşülmesinden sonra Meclis Başkanvekili Celal Adan, alınan karar gereği 2 Kasım Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere birleşimi kapattı.